Ships Within 1 Business Day of cleared payment
This product is in stock and available to ship. Please note that items will not ship until payments clear as per the below:
1 Business Day
1 Business Day
3-5 Business Days After Deposits
4-6 Business Days After Deposit
1 Business Day
| Qty | (e)Check/Wire | Crypto
We accept BTC, BCH, ETH, WBTC, DOGE, LTC, and 5 USD-pegged stable coins. |
Card/PayPal |
|---|---|---|---|
| 1+ | $2,233.69 | $2,256.96 | $2,326.76 |
Free Shipping on Orders Over $199
Shipping $9.95 for Orders Under $199
Sell To Us Price: Call Us
Call us at 800-729-3202 or email us at SellToUs@bullionmax.com to receive custom bid pricing for this item. Note that Sell To Us are subject to $3,000 minimums as well as possible maximums depending on inventory positions, and require verbal confirmation via phone.
The Britannia series is one of the most popular bullion coin programs from the United Kingdom and is admired worldwide. In 2018, The Royal Mint added a platinum version to the Britannia lineup, offering a new way to enjoy the iconic design created by Philip Nathan. Right now, random year 1 oz British Platinum Britannia Coins are available to you from BullionMax.
Coin Highlights:
Each 1 oz British Platinum Britannia Coin is struck by The Royal Mint using .9995 pure platinum and holds legal tender status in the United Kingdom. These coins arrive in protective plastic flips. Please note that this is a random year listing, so the specific year of the coin you receive cannot be guaranteed.
The Britannia series debuted in 1987 with a gold coin release, created as Britain’s answer to other major bullion programs like the Gold Krugerrand, American Eagle, and Canadian Maple Leaf. The silver Britannia coin followed in 1997, with the platinum version introduced in 2018 to expand the series’ offerings.
On the obverse of these 1 oz Platinum Britannia Coins, you’ll find an effigy of Queen Elizabeth II, designed by Jody Clark. This portrait features Her Late Majesty wearing the George IV State Diadem, with inscriptions of “Elizabeth II,” “D G REG F D,” and the face value of “100 Pounds.”
The reverse side of the British Platinum Britannia displays the timeless image of Britannia, standing strong with her trident and shield. Dressed in flowing robes and a helmet, Britannia is surrounded by an anti-counterfeit radial pattern, with inscriptions of the coin’s key details along the rim.
If you have any questions about these platinum coins, feel free to reach out. BullionMax customer service is available at 800-729-3202, through our online chat, or via email.
| Product ID | 4952915 |
| Year | Random |
| Mint Mark | Not Shown |
| Purity | .9995 |
| Manufacturer | The Royal Mint |
| Thickness | 3 mm |
| Diameter | 32.69 mm |
| Inner Pack Qty | 10 |
| Outer Pack Qty | 100 |
| Condition | Uncirculated |
| Face Value | 100 GBP |
| Issuing Country | United Kingdom |
| Obverse Designer | Jody Clark |
| Reverse Designer | Phillip Nathan |
| Edge Design | Reeded |
| Series | British Britannia |
| CoA | No |
| Capsule Size | 32mm |
| Packaging Type | Plastic Flip |
| Package Dimensions | 1.3 x 1.3 x 0.1 |
| Metal Weight | 1 Troy Ounce |
| Theme | Britannia |
| Design | Britannia |
| Shipping | Free Shipping on Orders Over $199 |
| Product Reviews |
|
|---|