Ships Within 1 Business Day of cleared payment
This product is in stock and available to ship. Please note that items will not ship until payments clear as per the below:
1 Business Day
1 Business Day
3-5 Business Days After Deposits
4-6 Business Days After Deposit
1 Business Day
| Qty | (e)Check/Wire | Crypto
We accept BTC, BCH, ETH, WBTC, DOGE, LTC, and 5 USD-pegged stable coins. |
Card/PayPal |
|---|---|---|---|
| 1+ | $4,685.15 | $4,733.95 | $4,880.36 |
Free Shipping on Orders Over $199
Shipping $9.95 for Orders Under $199
Sell To Us Price: Call Us
Call us at 800-729-3202 or email us at SellToUs@bullionmax.com to receive custom bid pricing for this item. Note that Sell To Us are subject to $3,000 minimums as well as possible maximums depending on inventory positions, and require verbal confirmation via phone.
Arguably one of the most popular gold coins for sale around the globe, the South African Krugerrand 1 oz Gold coin has been available since 1967 in 1 oz gold and since 1980 in three different fractional-ounce weights. The 1988 South African Krugerrand 1 oz Gold Coin remains a popular choice amongst collectors and investors. Today, you can be the proud owner of your very own South African gold bullion coin which is available for purchase online at Provident Metals.com.
Coin Highlights:
The South African Krugerrand Gold Coin witnessed a remarkable debut in 1967. It is considered legal tender in South Africa and this position is guaranteed under the South African Reserve Bank Act of 1989.
Design
Another unique facet of the South African Gold Krugerrand is its metallic composition. The Gold Krugerrand has 22-karat gold content, just like the American Gold Eagle. However, the South African Mint wanted a durable gold coin for production and chose a different metallic alloy in addition to gold. Both the Gold Krugerrand and Gold Eagle have 91.67% gold by weight, but the Krugerrand has 8.33% copper.
On the obverse is a design from Otto Schultz featuring the left-profile portrait of Paul Kruger, the four-term president of the old South African Republic under Boer control, and the man whom the coin would come to be named after. The reverse features the springbok antelope, the official emblem of South Africa. Both sides of the coin feature engravings in English and Afrikaans.
Ordering
If you have any questions, reach out to our customer service team at Provident Metals! We are available at 800-313-3315, online using our live chat, and via our email address.
| Product ID | 4696250 |
| Year | 1988 |
| Mint Mark | Not Shown |
| Purity | .9167 |
| Manufacturer | South African Mint |
| Thickness | 2.84 mm |
| Diameter | 32.8 mm |
| Inner Pack Qty | 10 |
| Outer Pack Qty | 500 |
| Condition | Circulated |
| Issuing Country | South Africa |
| Obverse Designer | Otto Schultz |
| Reverse Designer | Coert L. Steynberg |
| Edge Design | Reeded |
| Series | South African Krugerrand |
| CoA | No |
| Capsule Size | 32 mm |
| Packaging Type | Plastic Flip |
| Package Dimensions | 1.5 x 1.5 x .1 |
| Metal Weight | 1 Troy Ounce |
| Theme | Krugerrand |
| Design | Krugerrand |
| Shipping | Free Shipping on Orders Over $199 |
| Product Reviews |
|
|---|