Ships Within 1 Business Day of cleared payment
This product is in stock and available to ship. Please note that items will not ship until payments clear as per the below:
1 Business Day
1 Business Day
3-5 Business Days After Deposits
4-6 Business Days After Deposit
1 Business Day
| Qty | (e)Check/Wire | Crypto
We accept BTC, BCH, ETH, WBTC, DOGE, LTC, and 5 USD-pegged stable coins. |
Card/PayPal |
|---|---|---|---|
| 1+ | $4,796.83 | $4,846.80 | $4,996.70 |
Free Shipping on Orders Over $199
Shipping $9.95 for Orders Under $199
Sell To Us Price: Call Us
Call us at 800-729-3202 or email us at SellToUs@bullionmax.com to receive custom bid pricing for this item. Note that Sell To Us are subject to $3,000 minimums as well as possible maximums depending on inventory positions, and require verbal confirmation via phone.
IRA Eligible
Although South Africa is popularly known for the Krugerrand Series, it does have other popular coin collections with relatively high success rates. The Big Five Series is one of their standout programs which offers investors and collectors another option to add to their portfolio of precious metals. This coin highlights the South African elephant, a mighty beast that symbolizes strength and peace. Today, BullionMax is happy to offer to you the 2022 1 oz South African Big Five Elephant Gold Coin!
Coin Highlights:
BullionMax will ship each of the 2022 1 oz South African Big Five Elephant Gold Coins in multiple packaging options! For individual purchases, they will be delivered in plastic flips. For multiples of 10 coins, they will be delivered in protective tubes. All of the coins will come in Brilliant Uncirculated condition.
The obverse field of the 2022 1 oz South African Big Five Elephant Gold Coin features a mighty elephant that stands tall to the rim of the coin. It is showcased in full frontal view with a large trunk, tusk, and face. The inscriptions surround the coat of arms and read: “SOUTH AFRICA”, and “BIG FIVE 2022”.
The reverse field of 2022 1 oz South African Big Five Elephant Gold Coin displays the heads of two elephants along with the weight, purity, metal content, and face value noted at the center.
If you have questions about the availability of the product, please reach out to our customer service team at 800-729-3202. You can also contact us using our live web chat and email services.
| Product ID | 4851728 |
| Year | 2022 |
| Mint Mark | Not Shown |
| Purity | .9999 |
| Manufacturer | South African Mint |
| Thickness | 2.8 mm |
| Diameter | 32.69 mm |
| Inner Pack Qty | 10 |
| Outer Pack Qty | 250 |
| Condition | Brilliant Uncirculated |
| Face Value | 50 Rand |
| Issuing Country | South Africa |
| Edge Design | Reeded |
| Series | Big Five Series |
| CoA | No |
| Capsule Size | 32 mm |
| Packaging Type | Plastic Flip |
| Package Dimensions | 1.3 x 1.3 x 0.1 |
| Metal Weight | 1 Troy Ounce |
| Theme | Big Five |
| Design | Elephant |
| Shipping | Free Shipping on Orders Over $199 |
| Product Reviews |
|
|---|